Instrukcje dla kapłanów
Instrukcja dla kapłanów i diakonów uczestniczących w spotkaniach ewangelizacyjnych Wspólnoty Przymierza Rodzin MAMRE (plik PDF)
Poniższą Instrukcję wraz z Informatorem należy wręczać wszystkim kapłanom, diakonom i klerykom wchodzącym na spotkanie.
- Za spotkanie odpowiedzialna jest Wspólnota Przymierza Rodzin MAMRE ze swoimi Moderatorami, którzy z posłania biskupa miejsca i za wiedzą Proboszcza ustalają zasady obowiązujące na spotkaniu. Moderator wyznacza odpowiedzialnego świeckiego Administratora spotkania, który w jego imieniu organizuje służby porządkowe, czuwa nad całością spotkania i nad posługującymi (osoby odpowiedzialne i porządkowe noszą odpowiednie oznaki i identyfikatory). Dlatego od gości oczekujemy uszanowania zasad organizacji spotkania, podporządkowania się zarządzeniom Moderatora i poleceniom służb porządkowych.
- Ze względu na coraz większą liczbę gości, każdy kapłan-gość, który chce koncelebrować Mszę św. lub spowiadać w czasie spotkania, ma obowiązek okazania odpowiedzialnemu ważnej legitymacji kapłańskiej (Celebret).
- Osobie odpowiedzialnej za liturgię w Zakrystii podajemy swoje nazwisko, diecezję, a jeśli chcemy otrzymywać od Moderatora Mamre aktualne informacje i ciekawe materiały – możemy podać też swój E-mail.
- W miarę możliwości, wszystkich kapłanów (po okazaniu legitymacji kapłańskiej) prosimy o posługę w konfesjonale, ewentualnie zapraszamy do koncelebry.
- Do modlitw wstawienniczych wyznaczeni są tylko przygotowani kapłani i osoby świeckie, którzy przeszli odpowiednie szkolenie i dokładnie zaznajomili się z zasadami posługi na spotkaniach Wspólnoty Mamre. Ich nazwiska są wypisane na aktualnej liście posługujących, wywieszonej w kościele. Kapłani i świeccy dopuszczeni do posługi otrzymują odpowiednie identyfikatory (czerwone – w wypadku osób początkujących w posłudze; zielone – dla osób zaawansowanych i zdolnych samodzielnie prowadzić modlitwę wstawienniczą).
- Kapłani-goście mogą towarzyszyć kapłanom – Moderatorom Wspólnoty w posłudze modlitwą wstawienniczą, ale na spotkaniu nie mogą sami jej podejmować lub przejmować inicjatywy w zespołach wstawienniczych ludzi świeckich! Kapłani i świeccy z innych ruchów i wspólnot – nawet obeznani z posługą modlitwą wstawienniczą i posługą charyzmatyczną – nie mogą samodzielnie podejmować żadnych działań i modlitw na spotkaniach Mamre, nawet gdyby takie praktyki były stosowane w innych wspólnotach i ruchach.
- W czasie modlitw o uwolnienie lub egzorcyzmów kapłani, którzy nie są egzorcystami mianowanymi przez biskupa miejsca, w którym odbywa się spotkanie, nie mogą wkraczać w kompetencje egzorcysty, wypowiadać jakichkolwiek rozkazów pod adresem złego ducha, ani podejmować jakichkolwiek działań, które są zastrzeżone dla egzorcystów.
- Bez wyraźnego pozwolenia Moderatora na spotkaniu nikomu nie wolno przekazywać jakichkolwiek domniemanych świateł prorockich i swoich natchnień.
- Należy zachować również dużą ostrożność przy modlitwie wstawienniczej, aby nie zamęczyć osób, które są podatne na histerię i wpadły w stan histeryczny (nieraz do złudzenia przypominający opętanie). W wypadku demonstracyjnych zachowań osób omadlanych należy jak najszybciej przerwać modlitwę nad daną osobą i wezwać któregoś z Moderatorów.
- Obowiązuje zasada, że w wypadku konieczności przytrzymania dziewczyny lub kobiety, trzymać lub dotykać jej wolno tylko kobietom z grupy wstawienniczej! Mężczyźni (w tym kapłani) mogą się modlić, zachowując zdrowy dystans.
- Prosimy o odpowiedzialne podejście do udziału w spotkaniu, aby nie wyszydzono naszej posługi z powodu nadużyć i samowolki.
- Po Mszy św. zapraszamy wszystkich kapłanów i diakonów na posiłek na Plebanię. Jest to okazja do wymienienia doświadczeń w gronie kapłańskim.