III stopień - Rekolekcje Wj
1. Temat
„Ja będę ich Bogiem, a oni będą moim ludem”
2. Koncepcja
Rekolekcje na podstawie Księgi Wyjścia przeznaczone są dla tych, którzy przeszli już etap ewangelizacji oraz formacji poewangelizacyjnej w małej grupie i pragną pełniej odpowiedzieć na Boże powołanie do życia w przymierzu z Nim.
W programie formacyjnym Wspólnoty Przymierza „Rodzin „Mamre” te rekolekcje przygotowują kandydatów do bardziej świadomego i wolnego przystąpienia do przymierza jako członkowie tejże Wspólnoty.
Tematem wiodącym rekolekcji jest treść Księgi Wyjścia, która ukazuje przejście Izraelitów od wiary w Boga ojców (Abrahama, Izaaka i Jakuba) do pełniejszej wiary w Boga, który im objawił swe imię (Jahwe) i który ich wywiódł z ziemi egipskiej, z domu niewoli, i zawarł z nimi przymierze pod Synajem.
W świetle Księgi Wyjścia uczestnicy rekolekcji przechodzą od wiary niedojrzałej do pełniejszej, gdy doświadczają wyjścia ze swych zniewoleń do większego stanu wolności, przeżywają proces wewnętrznego uzdrowienia, aby wiernie trwać w przymierzu z Panem. Bóg przymierza pragnie ich prowadzić mocną ręką, interweniując przez cuda, znaki i dzieła mocy, i chce wypróbować ich wierność i stałość decyzji służenia Jemu jako jedynemu prawdziwemu Bogu.
Uczestnicy prowadzeni przez pustynię doświadczeń drogą oczyszczenia do Ziemi Obiecanej, krzyżują starego człowieka, aby stawać się nowym stworzeniem w Chrystusie. Są to rekolekcje uzdrowienia wewnętrznego na drodze oczyszczenia, a więc dla tych początkujących, którzy uwierzyli w Chrystusa, ale jeszcze nie weszli na drogę doskonałości, bo jej nie znają i nie są przygotowani, by wkroczyć na nią w wolności.
Drogowskaz 10 Wspólnoty Przymierza Rodzin „Mamre”: (przeczytaj więcej o 10 Drogowskazie)
Rekolekcjesą uprzywilejowaną formą wspólnotowych ćwiczeń duchowych połączonych z kierownictwem duchowym, w czasie których wspólne otwieranie się na doświadczenie Boga przechodzącego z uwalniającą i uzdrawiającą mocą rodzi nadprzyrodzone więzi wspólnotowe, umacnia we wspólnej wierze i umożliwia przeżycie Bożego prowadzenia.
Dlatego pragnę podejmować trud przynajmniej corocznych rekolekcji wspólnotowych, aby wzrastać w doświadczeniu wiary ludu prowadzonego i wydoskonalanego przez Chrystusa.
Rekolekcje Wspólnoty „Mamre” jako ćwiczenia duchowe wspólnotowe różnią się od ćwiczeń indywidualnych (np. ignacjańskich), których mogą być owocnym dopełnieniem. Ich specyfika polega na przeżywaniu ich w poczuciu wspólnoty ludu Bożego, Kościoła. Chodzi w nich o wspólnotowe doświadczenie prowadzenia przez Boga. We wspólnocie Kościoła, w Ciele Chrystusa poszczególne członki są złączone ze sobą organicznie i jeśli jeden choruje, pozostałe cierpią z tego powodu, a jeśli jeden się cieszy i wzrasta, przyczynia wzrostu całemu Ciału (por. 1 Kor 12,12nn). Stąd osobiste problemy, kryzysy i trudności nie są już przeżywane jako tylko „moje”. Tę rzeczywistość przeżywamy w każdej wspólnocie w ramach Kościoła, która przez kapłana zachowuje jedność z biskupem i Kościołem. Na rekolekcjach cała wspólnota rekolekcyjna czuje się odpowiedzialna za każdego uczestnika i wspomaga go modlitwą, ofiarą, postem, obecnością i życzliwością.