Dni święte
Z Kodeksu Prawa Kanonicznego (prawa kościelnego) Jana Pawła II z 1983 r.
DNI ŚWIĄTECZNE
Kan. 1246 ‑ § 1. Niedziela, w czasie której jest czczona tajemnica paschalna, na podstawie tradycji apostolskiej winna być obchodzona w całym Kościele jako najdawniejszy dzień świąteczny nakazany. Ponadto należy obchodzić dni Narodzenia Pana naszego Jezusa Chrystusa, Objawienia Pańskiego, Wniebowstąpienia oraz Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, Świętej Bożej Rodzicielki Maryi, Jej Niepokalanego Poczęcia i Wniebowzięcia, Świętego Józefa, Świętych Apostołów Piotra i Pawła, wreszcie Wszystkich Świętych.
[w Polsce: zobacz jak wyżej
§ 2....
Kan. 1247 ‑ W niedzielę oraz w inne dni świąteczne nakazane, wierni są zobowiązani uczestniczyć we Mszy świętej oraz powstrzymać się od wykonywania tych prac i zajęć, które utrudniają oddawanie Bogu czci, przeżywanie radości właściwej dniowi Pańskiemu oraz korzystanie z należnego odpoczynku duchowego i fizycznego.
Kan. 1248 ‑ § 1. Nakazowi uczestniczenia we Mszy świętej czyni zadość ten, kto bierze w niej udział, gdziekolwiek jest odprawiana w obrządku katolickim, bądź w sam dzień świąteczny, bądź też wieczorem dnia poprzedzającego. § 2....
Świętami nakazanymi w Polsce poza niedzielami są:
- uroczystość Narodzenia Pańskiego (25 grudnia);
- uroczystość Świętej Bożej Rodzicielki (I stycznia);
- uroczystość Objawienia Pańskiego (6 stycznia);
- uroczystość Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało);
- uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia);
- uroczystość Wszystkich Świętych (I listopada).
Chociaż takie uroczystości i święta, jak Niepokalane Poczęcie, świętego Józefa, świętych Apostołów Piotra i Pawła, Matki Bożej Gromnicznej, Poniedziałek Wielkanocny, święto NMP Matki Kościoła (poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego), świętego Szczepana, nie są świętami nakazanymi, to jednak zachęcamy wiernych, by zgodnie z wieloletnią tradycją brali wtedy udział w liturgii (...).
Wstrzemięźliwość od spożywania mięsa lub innych pokarmów (...) należy zachowywać we wszystkie piątki całego roku, chyba że w danym dniu przypada jakaś uroczystość. Natomiast wstrzemięźliwość i post obowiązują w Środę Popielcową oraz w piątek Męki i Śmierci Pana naszego Jezusa Chrystusa. Zachęcamy też (...) do zachowania wstrzemięźliwości od pokarmów mięsnych w wigilię Bożego Narodzenia (...). Wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych obowiązuje wszystkich, którzy ukończyli 14. rok życia. Post, czyli jeden posiłek do syta w ciągu dnia, obowiązuje wszystkich między 18 i 60 rokiem życia. (...) Powstrzymanie się od zabaw obowiązuje we wszystkie piątki i w czasie Wielkiego Postu.
Z listu Episkopatu Polski na temat przykazań kościelnych 2l października 2003 r.
* W Polsce tradycyjnie obchodzone są również: Środa Popielcowa, Triduum Paschalne oraz takie uroczystości i święta - poza przypadającymi w niedziele - jak: Zwiastowanie Pańskie, NMP Królowej Polski (3 maja), Najświętszego Serca Pana Jezusa, Przemienienie Pańskie (6 sierpnia), Podwyższenie Krzyża Świętego (14 września).